Ürünler
Bakır Üretimi
Bakır Nedir?
Bakırın Kullanım Alanları
Global Bakır Piyasası
Park Elektrik ve Bakır Üretimi
Bakır Fiyatları
Asfaltit Üretimi
Asfaltitin Kullanım Alanları
Yatırımlar
İştirakler
Ürünler > Bakır > Bakır Nedir?
Öncelikle bir metal bakır. Atom numarası 29 olan bükülgen bir metal. Isı ve elektrik iletkenliği son derece iyi olduğu için endüstride pek çok uygulama alanına sahip. Gümüşten sonra ikinci geliyor elektrik iletkenliğinde. Elektrik enerjisini iletirken çok azı kaybediliyor diğer bir deyimle.
İletkenlik Siemens / M cinsinden ölçülüyor genellikle. Bazı metaller için durum aşağıdaki gibi;

Gümüş 63.01 × 106
Bakır 59.6 × 106
Alüminyum 37.8 × 106

Gümüş en yüksek iletkenliğe sahip. Sonra bakır geliyor. Tabloda yer almasa da altın üçüncü iletkenlikte.

Elektriğin insan yaşamına girmesinden çok önce keşfedilmiş oysa bakır. İnsanların bakırı ilk işlemelerine ilişkin arkeolojik kayıtlar on bin yıl öncesine kadar uzanıyor. Kolay işlenebilmesi ve doğada saf halde bulunan birkaç metalden biri olması iyi bir iletken olduğunun keşfinden önce de eşya, süs eşyası ve el aletleri yapımında popüler olmasının nedenlerinden olduğu tahmin ediliyor.

Özellikle endüstri devriminden sonra bakıra olan ihtiyaç hızla artıyor. Günümüzdeyse bakır binaların, otomobillerin, dünya yörüngesinde dönen uyduların elektrik donanımlarından, elektrik dağıtım şebekelerine hemen her yerde karşımıza çıkmakta, mp3 çalarlardan manyetik görüntüleme araçlarında kadar sonsuz sayıda endüstriyel üründe kullanılmaktadır.

İnsan Kaynakları | İletişim | English
©1978-2013 Ciner Grubu. Her hakkı saklıdır.