Ürünler
Bakır Üretimi
Bakır Nedir?
Bakırın Kullanım Alanları
Global Bakır Piyasası
Park Elektrik ve Bakır Üretimi
Bakır Fiyatları
Asfaltit Üretimi
Asfaltitin Kullanım Alanları
Yatırımlar
İştirakler
Ürünler > Bakır > Bakırın Kullanım Alanları
Londra Metal Borsası’nın verilerine göre üretilen bakırın %48’i binalarda (bina elektriği, borulama, çatı uygulamaları), %17’si elektrik hatlarında, %16’sı genel mühendislik uygulamalarında, %8’i aydınlatma sistemlerinde, %7’si ulaştırma ve %4’ü diğer alanlarda kullanılıyor.
Elektrik
Binaların elektrik donanımları bakırın yoğun kullanılma alanlarından. Çünkü bakır iyi bir elektrik iletkeni olmasının yanı sıra, korozyona dirençli ve kolaylıkla bükülebilir. Verimli elektrik motorlarının en önemli bileşeni bakır. Çevre politikalarıyla birlikte elektrik enerjili taşımacılık bakıra talebi artıracak gibi görünüyor.
Elektronik ve Haberleşme

Bakır, son zamanlara dek haberleşme altyapısının en önemli bileşeniydi. Ama fiber optik kabloların gelişmesi bakır kabloları okyanus tabanlarından kaldırdı. Ama diğer yandan haberleşmenin kolaylaşması dünyayı daha fazla bakır tele doluyor gibi! Zira okyanus tabanında fiber optik kablolardan akan veriler son kullanıcıya bakır kablolarla ulaşıyor. LAN ve WAN ağlar, donamımlar hep bakır ya da bakır alaşımı içerikli.

Ve en yeni gelişme, yarıiletkenli tümleşik devre üreticileri bakır devreli yeni devrimsel bir çip sürdüler piyasaya. “Bakır Çip” Henüz prototip aşamasında.

İnşaat

Batıda çatıların ana malzemesi olarak yüzyıllarca kullanıldı bakır. Bugün tarihi batı kentlerindeki bina çatılarına hakim olan yeşilin kaynağı bakır! Havayla temas eden yüzey üzerinde bir süre sonra bakır karbonat adlı bir kimyasal bileşik oluşuyor ve hem malzemeyi korozyondan yüzyıllarca koruyor hem de o kendine özgü görünüme neden oluyor.

Ve boru tesisatlarında tercih edilme nedeni erimemesi, yanmaması, yangında zehirli gazlar çıkarmaması ve legionella gibi bazı ölümcül bakteriler için ev sahipliği yapmayı reddetmesi.

Taşımacılık

Gemi gövdelerinin yapımında da bakır alaşımları tercih ediliyor. Zira dış gövdelerde tekne sahiplerinin korkulu rüyası olan biyolojik birikintileri azaltıyor. Arabaların elektrik sistemlerinde, ısı iletkenliği nedeniyle radyatör gövdelerinde, rulmanlarda bakır kullanılıyor. Bugün ortalama büyüklükte bir arabada ortalama 27.5 kilo, bir Boeing 747-400 Jumbo Jet’de 4000 kg bakır içeriği var!

Endüstriyel Makine ve Ekipmanlar

Dayanıklılık, kolay işlenebilirlik ve toleranslı veya hassas çalışma koşullarında esnek kullanım özellikleri onu makine parçalarının önemli bileşenlerinden biri yapıyor. Rulmanlar, dişli kutuları ve jet motoru kanatçıkları bazı örnek parçalar. Korozyon direnci, bakır ve pirinç, bronz ve bakır-nikel gibi alaşımları denizciliğin vazgeçilmez girdilerinden biri yapıyor.

Deniz araçları, depolar, deniz suyuna maruz kalan borular, pervaneler, petrol platformları, deniz kıyılarında kurulmuş santraller korozyon direnci nedeniyle hep bakıra bağımlılar.

Bunlardan başka metal paralardan ev dekorasyon ürünlerine tüketicileri ilgilendiren pek çok alanda da 29 Atom numaralı bu metali görmek mümkün.

İnsan Kaynakları | İletişim | English
©1978-2013 Ciner Grubu. Her hakkı saklıdır.